Istotę terapii skoncentrowanej na rozwiązaniach dobrze oddają poniższe słowa Arthura Ashe'a:
Zamiast skupiać się na trudnościach i słabościach, BSFT koncentruje się na zasobach i mocnych stronach. W ten sposób, klient jest w stanie metodą małych kroków osiągnąć cel, którego oczekuje, a którego osiągnięcie pomoże mu poprawić jakość życia. Nie analizujemy nadmiernie trudnej przeszłości. Jeśli już wydarzają się w terapii powroty do tego co było, to służą jedynie do wyciągania wniosków i uczenia się na swoich doświadczeniach. Mocno skupiamy się też na tym co działa obecnie i projektujemy wizję tego jak ma wyglądać życie klienta w przyszłości. Wykorzystujemy indywidualną motywację i pracujemy wykorzystując to, co klient ma w sobie najmocniejszego.
Nurt powstał na bazie praktyki, co może tłumaczyć jego wysoki stopień użyteczności. Już pierwsi terapeuci BSFT zakładali, że to klient najlepiej zna siebie i doskonale wie, czego potrzebuje, a terapeuta ma mu skutecznie towarzyszyć w drodze do osiągnięcia celu. Czas trwania psychoterapii skoncentrowanej na rozwiązaniach to mocno indywidualna kwestia, jednak zdarza się, że cały proces zamyka się w ilości od 5 do 15 spotkań.
Podejście skoncentrowane na rozwiązaniach można zawrzeć w trzech głównych zasadach:
wykorzystaj swoje mocne strony i zasoby, które posiadasz i jeśli widzisz, że coś Ci służy, rób to często i z zaangażowaniem.
nie ma jednej instrukcji jak dobrze przeżyć życie. To, co będzie służyć innym, niekoniecznie będzie dobre dla Ciebie. Jeśli widzisz, że coś nie działa, znajdź inny sposób.
czy patrząc na majestatyczną panoramę górską, masz ochotę ją naprawiać? Jeśli coś działa/służy, to nie próbuj tego na siłę naprawiać. Po co?
BSFT to nurt dla każdego, niezależnie od wieku, stanu cywilnego czy problemu, z którym się boryka. Olbrzymim plusem terapii skoncentrowanej na rozwiązaniach jest jej krótkoterminowość, która nie wymaga od klienta aż tak dużych nakładów finansowych, jak terapie w innych nurtach. Stoi za tym podstawowe założenie BSFT – nie trzeba znaleźć przyczyny problemu, żeby poprawić jakość swojego życia.
Po pierwsze: jeśli jesteś już zdecydowany na terapię w nurcie BSFT, to serdecznie Ci gratuluję. To duży krok i z pewnością pomoże zmienić Twoje życie. Teraz przed Tobą kolejny krok, czyli wybór terapeuty. Zwróć uwagę, czy dany specjalista posiada certyfikat psychoterapeuty (lub jest w trakcie certyfikacji). W ten sposób będziesz mieć pewność, że terapeuta ukończył całościowe czteroletnie szkolenie w tym zawodzie i zdał egzamin potwierdzający jego wiedzę i umiejętności. Nie wahaj się zadawać pytań przed rozpoczęciem terapii – w końcu chodzi o Twoje zdrowie psychiczne. Ważne jest aby Twój terapeuta poddawał się superwizji, która jest kontrolą jakości jego pracy terapeutycznej i pomaga mu pracować jeszcze skuteczniej.
Jeśli czujesz potrzebę podjęcia psychoterapii, zapraszam do kontaktu. Jestem psychologiem i certyfikowanym psychoterapeutą BSFT. Swoje doświadczenie zawodowe zdobywałam w publicznych i niepublicznych zakładach opieki zdrowotnej, poradniach psychologiczno-pedagogicznych, Ośrodku Interwencji Kryzysowej oraz w międzynarodowej firmie doradztwa personalnego.