Psycholog | Psychoterapeuta​

Agnieszka Słaby

„Rozpocznij tam, gdzie jesteś. Wykorzystaj to, co masz. Zrób to, co możesz.” ~ Arthur Ashe

Jak dbać o swój dobrostan psychiczny, fizyczny i duchowy?

Dbanie o dobrostan psychiczny, fizyczny i duchowy to najpiękniejszy prezent, jaki możemy sobie podarować. Nagle dostrzegasz, że w Twoim życiu dzieją się dobre rzeczy – masz lepszą odporność, lepszy nastrój, więcej siły do działania. Poprawiają się też Twoje relacje z innymi. W końcu wraca Twoja dobra dyspozycja, a przecież o to właśnie chodzi w życiu. Dzisiaj chcę dać Ci kilka wskazówek co robić, żeby kompleksowo zadbać o siebie. Zapraszam!

Zadbaj o ciało

Sen, odpowiednia dieta, aktywność fizyczna, suplementacja, nawadnianie – pewnie czytałeś o tym już niejeden raz, a ja z tymi podpowiedziami nie będę tu wyjątkiem. Dbanie o ciało jest podstawą do utrzymania dobrostanu fizycznego. Właściwa higiena snu zmniejsza niepokój i poprawia produktywność, a aktywność fizyczna da Ci energię i zastrzyk endorfin. Zbilansowana dieta bogata w składniki odżywcze, mikro- i makroelementy minimalizuje ryzyko wystąpienia chorób, a woda pośrednio pozwala na dowóz ważnych i potrzebnych życiodajnych składników do wszystkich naszych komórek.

Bądź dla siebie życzliwy

Traktuj siebie z czułością i szacunkiem, unikaj samokrytyki. Spróbuj być swoim najlepszym przyjacielem – cierpliwym, życzliwym i słuchającym. To Ty wiesz najlepiej, co jest dla Ciebie dobre i co Ci służy. Wykorzystuj swoje mocne strony i te zasoby, które już posiadasz, żeby osiągać kolejne cele i czuć się coraz bardziej spełnionym w życiu. Zbuduj wewnętrzny świat swoich wartości, które będą dla Ciebie kompasem pomagającym jasno określić Twoją życiową drogę.

Mów sobie komplementy

Komplementy oparte na uważnej obserwacji pozytywnych rzeczy, których się nauczyliśmy lub dokonaliśmy są niesamowicie ważną częścią pracy terapeutycznej w nurcie BSFT czyli w psychoterapii krótkoterminowej skoncentrowanej na rozwiązaniach. Pozwalają nam uznać wartość tego, co robimy, sygnalizują sens działań i pobudzają motywację. Sprawdzają się też w samodzielnej pracy nad sobą, poza gabinetem terapeutycznym. Aby osiągnąć dobrostan psychiczny, pamiętaj o tym, żeby słowa, które wypowiadasz do siebie i do innych były budujące i motywowały do działania. Nie umniejszaj swoich problemów, tylko skup się na tym, co pozwoli Ci pokonać przeciwności, a nim zdążysz się zorientować, Twoje życie poprawi się na lepsze.

Dbaj o relacje

Trudno o utrzymanie dobrostanu psychicznego i duchowego, kiedy na co dzień żyjemy w niesprzyjającym środowisku. Ludzie, którzy dbają o dobre relacje z innymi, częściej przyznają, że są szczęśliwi i zadowoleni z życia. Nawiązywanie i utrzymywanie relacji jest też zwyczajnie korzystne dla zdrowia. Pozytywne więzi zmniejszają stres, poprawiają pewność siebie i pomagają radzić sobie z trudnymi wydarzeniami życiowymi. Dlatego rozmawiaj z życzliwymi Tobie ludźmi, dziel się z nimi swoimi emocjami i doświadczeniami, spędzaj z nimi czas i razem twórzcie dobre wspomnienia.

Proś o pomoc, kiedy jej potrzebujesz

Proszenie o pomoc jest oznaką siły, a nie słabości. I nieważne, czy mowa tu poproszenie przyjaciółki, żeby została z Twoim dzieckiem, gdy wypadnie Ci ważna sprawa na mieście, czy o proszenie rodziców o wspierającą rozmowę, kiedy jej potrzebujesz. Również szukanie pomocy u psychologa nie powinno być powodem do wstydu czy onieśmielenia. To właśnie osoby, które w słabości zaczynają działać, są w stanie pokonać przeciwności i prowadzić pełne, satysfakcjonujące życie.

Jeśli czujesz potrzebę podjęcia psychoterapii, zapraszam do kontaktu. Jestem psychologiem i certyfikowanym psychoterapeutą BSFT. Swoje doświadczenie zawodowe zdobywałam w publicznych i niepublicznych zakładach opieki zdrowotnej, poradniach psychologiczno-pedagogicznych, Ośrodku Interwencji Kryzysowej oraz w międzynarodowej firmie doradztwa personalnego.