Psycholog | Psychoterapeuta​

Agnieszka Słaby

„Rozpocznij tam, gdzie jesteś. Wykorzystaj to, co masz. Zrób to, co możesz.” ~ Arthur Ashe

Psycholog, psychiatra i psychoterapeuta – czym się różnią?

Często spotykam się z pytaniami odnośnie rozróżnienia pomiędzy psychologiem, psychiatrą i psychoterapeutą. Wokół tego tematu może pojawiać się sporo wątpliwości, a warto wiedzieć, u kogo najlepiej szukać pomocy i w jakiej sytuacji. Poniżej przedstawiam krótkie rozróżnienie, które ułatwi Wam podjęcie właściwej decyzji. Zapraszam do lektury i upewnienia się do kogo potrzebujecie skierować swoje kroki.

Psycholog 

to magister psychologii. Do psychologa warto udać się, gdy potrzebujemy diagnozy psychologicznej dotyczącej np. osobowości czy funkcji poznawczych. Psycholog nie ma kompetencji do prowadzenia psychoterapii. W zależności od miejsca zatrudnienia zajmuje się konsultacjami psychologicznymi, wsparciem psychologicznym lub interwencją kryzysową, do których prowadzenia powinien odbyć dodatkowe, dedykowane temu szkolenia tematyczne.

Psychiatra

to lekarz medycyny po specjalizacji z psychiatrii. Zajmuje się diagnozą i leczeniem chorób oraz zaburzeń psychicznych. Pomaga głównie poprzez dobór leków (farmakoterapia), posiada uprawnienia do wystawiania zwolnień czy skierowań do szpitala. Zdarza się, że zachęca, aby oprócz przyjmowania leków udać się po wsparcie do psychoterapeuty. Dzięki temu proces odzyskiwania dobrej dyspozycji psychicznej przebiega sprawniej, a uzyskana poprawa samopoczucia jest bardziej stabilna.

Psychoterapeuta 

to osoba, która poza studiami magisterskimi ukończyła kilkuletnią szkołę psychoterapii. Szkolenie umożliwiające nabycie uprawnień do prowadzenia psychoterapii w Polsce trwa zwykle 4 lata i kończy się egzaminem certyfikacyjnym.

Główne nurty psychoterapii to poznawczo-behawioralny, systemowy, psychodynamiczny oraz humanistyczny. Różnice między nimi dotyczą teorii powstawania trudności psychicznych, podejścia do relacji terapeutycznej i sposobu prowadzenia terapii. W ramach szkolenia z psychoterapii konieczne jest zaliczenie zajęć teoretyczno-praktycznych, odbycie stażu klinicznego, przejście własnej psychoterapii i poddawanie swojej pracy regularnej superwizji. Badania naukowe wskazują na skuteczność psychoterapii w radzeniu sobie z takimi trudnościami jak: stany depresyjne, zaburzenia lękowe, konsekwencje przeciążenia stresem, uzależnienia, problemy osobowościowe i inne. Dlatego warto ją rozważyć, gdy mierzysz się z którymś z wymienionych problemów.

Podsumowanie

Mam nadzieję, że ten zwięzły opis specyfiki trzech profesji zaangażowanych w pomoc w zakresie zdrowia psychicznego będzie dla Was inspiracją i drogowskazem, jakiej formy wsparcia potrzebujecie aktualnie najbardziej. Dbanie o swój dobrostan jest bardzo ważną kwestią. Przynosi korzyści zarówno dla nas samych, jak i pośrednio dla naszych najbliższych, z którymi jesteśmy w relacjach. Nie warto odkładać dbania o swoje zdrowie na później. Spróbuj wdrożyć potrzebne rozwiązania już dziś.